Muzeum Pożarnictwa w Oseredku

Aktualności

Artykuły

Eksponat miesiąca - styczeń

Eksponat miesiąca – Styczeń

Sikawka ręczna jednocylindrowa „Tryumf”

 

Na przełomie 1922 i 1923 r. Józef Tuliszkowski skonstruował nowatorską sikawkę ręczną, dla której przyjęto nazwę „Tryumf”. Produkcję uruchomiono w fabryce „Strażak”.

Sikawkę napędza jeden poziomy cylinder o średnicy 125 mm,  który wraz  z komorą zaworą stanowi jedną całość, odlaną z mosiądzu. Wydajność pompy wynosiła 195 l/min. Sikawka była praktyczna w obsłudze. Dostęp do zaworów dokonywał się po odkręceniu jednej śruby motylowej, wszystkie cztery zawory wyjmowały się jednocześnie. W sikawce zastosowano łączniki wężowe systemu Polonia, również produkowane w fabryce „Strażak”.

16 stycznia 2023


Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

22 grudnia 2022


Eksponat miesiąca - grudzień

Eksponat miesiąca - Grudzień

Gaśnicę stożkową MINIMAX - bicz na ogień,  uruchamiano po przez uderzenie dnem o podłogę. Zbijak uszkadzał w środku szklany cylinder z kwasem solnym. Zawartość reagowała z sześcioma litrami rozcieńczonego wodorowęglanu sodu. Uwolniony po dwóch sekundach dwutlenek węgla wytwarzał ciśnienie wynoszące ok. 4-5 atmosfer. To wypychało płyn gaśniczy przez rurę z dyszą i wyrzucało go na odległość do 12 metrów.

Firma Minimax została założona przez Wilhelma Graaffa w 1901 r. w Berlinie. Nazwa „Minimax” oznacza minimalne koszty i wysiłek, a maksymalną skuteczność i zadowolenie. Rocznie produkowano ok. 65 tys. egzemplarzy gaśnic. Firma przykładała dużą wagę do marketingu i reklamy.

 

5 grudnia 2022


Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918

Zapraszamy na wystawę „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”. Wystawa poświęcona jest  procesowi kształtowania się granic II Rzeczypospolitej po I wojnie światowej. Ten proces trwał 6 lat i obejmował działania zbrojne, polityczne i kulturalne. Ostateczny kształt Polski został zatwierdzony w 1923 roku, choć jeszcze w okresie międzywojennym ulegał zmianom.

 

Ekspozycja „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” dostępna jest do obejrzenia w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu.  Zapraszamy wszystkich do obejrzenia!

 

Wystawa została udostępniona przez Biuro Programu „Niepodległa”.

15 listopada 2022


Eksponat miesiąca - Listopad

Eksponat miesiąca - Listopad

Hydronetka – podręczny, przenośny sprzęt gaśniczy przystosowany do podawania strumienia wody poprzez pompowanie ręczną pompką dwustronnego działania; najskuteczniej gasi małe pożary ciał stałych.

Ładunek gaśniczy mieści się w zbiorniku na środek gaśniczy i jest wyrzucany na źródło ognia poprzez około 5-metrowy wąż zakończony prądownicą. Zbiornik zawiera około 15 litrów środka. Podczas gaszenia hydronetką jedna osoba obsługuje wąż, druga pompuje wodę i uzupełnia wodę w pojemniku, dzięki czemu urządzenie pracuje w sposób ciągły.

 

4 listopada 2022


Galeria


  • Powiększ zdjęcie Informacja

    Informacja