Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Eksponat miesiąca - październik

Pompa ciągnikowa C400 typu P27

Pompa ciągnikowa C400 typu P27 została opracowana przez bielską Wytwórnię Sprzętu Mechanicznego nr 1 na bazie pompy P25 wykorzystanej w motopompie M400 P25 (M 4/4). P27 była konstrukcją jednostopniową, wirową, wykonaną z anodowanego stopu aluminiowego. Wirnik umocowano na końcówce walu, osadzonego w łożyskach. Do zassania wody służyła pompka tłokowa o napędzie ręcznym, umieszczona na korpusie pompy. P27 posiadała 2 nasady 75: tłoczną i ssawną; w przeciwieństwie do pierwowzoru ta ostatnia była umieszczona pod kątem prostym w stosunku od osi pompy. Całość umieszczono na ramie stalowej, przystosowanej do zamocowania z tyłu ciągnika, przy czym jedynym kompatybilnym modelem był Ursus C325. Urządzenie napędzane było za pośrednictwem pasa gumowego i koła pasowego, osadzonego na końcówce wału pompy.

27 października 2023


Informacja

24 października 2023


Eksponat miesiąca - wrzesień

Wózek wężowy WW-200

W 1968 roku do produkcji seryjnej skierowano lekki samochód gaśniczy Żuk A-15 GLM-8. Pojazd ten z racji ograniczonej nośności oraz przestrzeni ładunkowej, nie był w stanie pomieścić całości sprzętu, przewidzianego dlań normatywnie. W związku z tym zdecydowano, że węże tłoczne W 75, będa przewożone poza samochodem na dwukołowej przyczepce.

Przyczepka zwana wózkiem wężowym, była jednoosiowym nośnikiem, przystosowanym do przewozu na dwukołowym zwijadle 200 metrów węzy W-75. Węże nawinięte na szpulę zwijadła mogły być rozwijane bez potrzeby jego zdejmowania z ramy. Konstrukcja zwijazdła pozwalała również na rozwijanie węży z prędkością do 10 km/h podczas ruchu zestawu. Przyczepka otrzymała koła jezdne z samochodu Żuk oraz zaopatrzona została w oświetlenie zasilane z pojazdu, przez który była holowana. W latach 1968-1978 wózek wężowy WW-200 była standardowym wyposażeniem krajowych samochodów Żuk A-15/A-15M/A-15B. Jego producentem był Państwowy Ośrodek Maszynowy w Zamościu.

 

27 września 2023


Piknik MDP z powiatu tomaszowskiego

30 września przy Muzeum Pożarnictwa w Oseredki odbył się II Piknik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu tomaszowskiego zorganizowany przez Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Tomaszowie Lubelskim. To już kolejne spotkanie młodych ludzi zafascynowanych służbą strażacką, których mogliśmy oprowadzać po naszym muzeum. W tym dniu również Muzeum odwiedziła MDP z Bełza (miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie czerwonogrodzkim)

30 września 2023


Eksponat miesiąca - sierpień

Pompa membranowa – pompa wyporowa, w której organem roboczym jest gumowa, plastikowa lub (dawniej) skórzana membrana poruszana za pomocą dźwigni, cyklicznie wtłaczanego sprężonego powietrza lub cieczy.

Pompa membranowa charakteryzuje się brakiem przecieków. Z tego powodu używana jest do pompowania cieczy zanieczyszczonych i toksycznych.

27 sierpnia 2023


Galeria


  • Powiększ zdjęcie Informacja

    Informacja